726 239 332
Odwiedziło nas: 110721 osób.
Aktualności
„sTworzenie” - wystawa prac Mateusza „Randy” Łajdanowicza
2022
12
12
W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowane są prace młodego, zdolnego artysty Mateusza Łajdanowicza. Wernisaż odbył się 12 października 2022 roku.
 Wystawa zatytułowana „sTworzenie” zorganizowana została przez krośnieńską „Fundację dla Sztuki” - wspierającą młode talenty i działającą na rzecz dzieci i młodzieży uzdolnionych plastycznie.
Mateusz „Randy” Łajdanowicz urodził w 1994 roku w Krośnie, aktualnie mieszka i tworzy w Krakowie. W 2014 roku zdobył tytuł technika w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie. Ukończył kursy „Digital Paintingu” i „Konceptu Postaci” w krakowskiej szkole rysunku i grafiki „Domin”. Od 2015 roku współpracuje z „Fundacją dla Sztuki”. Jest współautorem dwóch murali oraz komiksu zamieszczonego w publikacji „Krośnieńskie legendy”. Jest też autorem aranżacji scenicznych i oprawy graficznej koncertów zespołu blackmetalowego „Dargor”.
Inspiracje czerpie z różnego rodzaju tekstów kultury. W jego pracach widoczny jest nierozerwalny związek człowieka z fantastycznym światem przyrody, wyeksponowany jest też motyw śmierci, ujęty często w osobliwy sposób. Interesuje się mitologiami świata oraz powieściami graficznymi. W swoich pracach wykorzystuje głównie techniki: dotwork i fineline.
Brał udział w dwóch wystawach zorganizowanych przez krośnieńską „Fundację dla Sztuki”: „Sztuka wolontariatu” (2017), „8 artystów na 10-lecie” (2021).
Wystawę prac Mateusza Łajdanowicza otworzyła Elżbieta Staroń, Zastępca Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. W wernisażu uczestniczyła też Agnieszka Bielaska, założycielka „Fundacji dla Sztuki”, która pogratulowała artyście talentu, życzyła dalszego rozwoju oraz wielu sukcesów. Również zgromadzona publiczność bardzo życzliwie i z wielkim uznaniem przyjęła prezentowane na wystawie prace.
Kapitał LudzkiUnia Europejska
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.