Podaruj 1%
726 239 332
Odwiedziło nas: 86322 osób.
Aktualności
„Human” - wystawa prac Dominiki Czekaj i Pauliny Hanus
2019
06
12
W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie prezentowane są prace Dominiki Czekaj i Pauliny Hanus, studentek grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, wolontariuszek krośnieńskiej „Fundacji dla Sztuki”. Wernisaż odbył się 12 czerwca 2019 r., ekspozycja czynna będzie do 7 września br.

Dominika Czekaj, ur. 24 kwietnia 1997 r. w Rzeszowie. Od 2016 r. studentka grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pasjonatka sztuki, kultury i muzyki. W swojej twórczości kieruje się wrażliwością, dzięki czemu każda jej praca jest odwzorowaniem różnych emocji przelanych na materiał. Uczestniczka wystaw zbiorowych Pracowni Druku Płaskiego, m.in. w Rzeszowie, Koszalinie i na Węgrzech.

Paulina Hanus, ur. 14 stycznia 1996 r., mieszka w Bałuciance. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie (specjalizacja snycerstwo). Obecnie studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku grafika. Pasjonatka szeroko pojętej sztuki. Jak sama mówi, w twórczości kieruje się własnym spojrzeniem na rzeczywistość. W 2014 r. otrzymała nagrodę „Wolontariusz Roku”. Od 2015 r. jest wolontariuszką krośnieńskiej „Fundacji dla Sztuki”. Od wielu lat działa na rzecz wolontariatu w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie. W 2017 r. w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie miała swoją pierwszą wystawę indywidualną zatytułowaną „Od realizmu do abstrakcjonizmu”. Uczestniczyła też w wystawie zbiorowej „Legendy Krośnieńskie” promującej komiks o tym samym tytule. Jest współautorką czterech murali na terenie Krosna. W styczniu 2019 r. brała udział w wystawie zbiorowej Pracowni Druku Cyfrowego Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego „Rezonans 2” w Galerii Wertykalnej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Na wystawie zatytułowanej „Human” artystki pokazują blisko trzydzieści prac, których głównym tematem jest człowiek. Prezentowane są grafiki warsztatowe, artystyczne (linoryt, druk wklęsły), rysunki (ołówek, węgiel), obrazy malarskie (akwarela, akryl), a także prace wykonane za pomocą nowoczesnych technik komputerowych i druku cyfrowego.

Współorganizatorem wystawy jest krośnieńska Fundacja dla sztuki, która działa na rzecz dzieci i młodzieży uzdolnionych plastycznie i muzycznie. W wernisażu uczestniczyła Agnieszka Bielaska, założycielka „Fundacji dla Sztuki” i pomysłodawczyni wystawy prezentowanej w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

„Fundacja dla Sztuki” organizuje imprezy kulturalne, wystawy, koncerty, festiwale, warsztaty artystyczne i inne wydarzenia popularyzujące kulturę i sztukę w kraju i za granicą. Zrealizowała wiele projektów, m.in. „Inicjatywa edukacji plastycznej w gminie Wojaszówka szansą dla młodych talentów” i „Wolontariat dla sztuki”. Współpracuje z wieloma instytucjami i firmami, także z Krośnieńską Biblioteką Publiczną w Krośnie. Fundacja organizuje też na krośnieńskim rynku akcje plastyczne dla dzieci (np. „Wspólnie Malowane”) i konkursy plastyczne (m.in. „Artystyczne Podcienia”). W 2017 r. w ramach projektu „Sztuka wolontariatu” wydała komiks „Krośnieńskie legendy” - narysowany przez wolontariuszy: Patrycję Rymar, Aleksandrę Gładysz, Tomasza Cierpika, Mateusza Łajdanowicza i Paulinę Hanus.
Joanna Łach

 

 

Kapitał LudzkiUnia Europejska
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.